May 20th Spring Recital

Our Spring 2018 Recital will be held Sunday May 20th at Benjamin Franklin Middle School, 335 N Van Dien Ave, Ridgewood

Show time 2 pm

 

Class Information

  Costume Notes Hair Arrial Time
Monday 4pm Beginners White Dance socks Half up /curled 1:40pm
Monday 4pm Academy  White Dance socks Half up /curled 1:30pm
       
Monday 5:30pm Academy (both classes) Black fishnet straight 12:45pm
Monday 7pm Seniors Black fishnet straight 12:45pm
Tuesday 4pm Academy  White Dance socks Half up /curled 1:30pm
Tuesday 5:30ppm Academy  Black fishnet straight 12:45pm
Tuesday 7pm Academy  Black fishnet straight 12:30pm
Wednesday 4pm Beginners White Dance socks Half up /curled 1:40pm
Wednesday 4pm Academy  White Dance socks Half up /curled 1:30pm
Thursday 4pm Beg White Dance socks Half up /curled 1:40pm
Saturday 9:30am Beginners White Dance socks Half up /curled 1:40pm
Saturday 10:15am - 11am  White Dance socks Half up /curled 1:15pm
Saturday 10:15 White Dance socks Half up /curled 1:40pm

 

               

                1. Irish Welcome

               Katie Donnelly, Suzanne Flynn, Maura Lynn Hesler, Emily Maisch, Julia Mastrangelo, Dylana McGinley, Grace Mclaughlin, Madeleine Pinney, Danielle Poole, Erin Poppe, Clare Surwilo, Alissa Verkem

               2. Cheerleader Reel Mon. Beginners

               Angelina Diomede, Quinn Garrity, Fiona Hroncich, Muriel Montague, Phoebe Ronaghan, Megan Ryan, Collins Tweed

               3. Tuesday 4pm Adv Beg. Reel

               Abby Dalton, Maeve Dorfler, Sarah Jacobsen, Sienna Sahoury

               4. Disco Reel, Mon. 4pm Novice

               Addison Brown, Regan Garrity, Clare Hickey, Ally Jacobsen, Aoife Kane, Ciaran Kane, Claire Marron, Danielle Molloy

               5. Wed. 5:30pm

               Savannah Cece, Hailey Coombs, Kristen Davis, Ciaran Kane, Sophia Leonarz, Julianna McGinley, Caitlyn O'Hara, Catherine Sanders, Hailey Veenstra

               6.Venus. Mon. 5:30pm

               Catherine Blau, Maura Lynn Hesler, Dylana McGinley, Meghan McGorty, Elizabeth McLaughlin, Madeleine

               Pinney, Erin Poppe, Clare Surwilo, Alissa Verkem, Jane Waters, Amelie Wilday

               7.  Wed. 4pm Beg.Reel

               Brennah Freeley, Clare Miller-Jones, Juliet Tuohy

               8. Slip Jig, Wed. 4pm Adv. Beg.

               Riley Brown, Maeve Dorfler, Kayleigh Freeley, Olivia Hutchinson, Sarah Jacobsen, Delaney McHugh, Riley Steingasser

               9. Manran, Wed. 6:30pm

               Fiona Cullen, Katie Donnelly, Maura Lynn Hesler, Dylana McGinley, Meghan McGorty, Elizabeth McLaughlin, Madeleine Pinney, Erin Poppe, Jane Waters

10. Mon. 7pm, The Otters Nest

Kristen Davis, Maeve Duffin, Annabel Greene, Caitlyn O'Hara

11. Disney Reel, Thurs. 4pm Adv Beginner

Kelsey Beck, Neave Cummings, Corinne Curtis, Vivien Giancamilli, Evelyn Herndon, Janina Megan Kopelman,

Camille Nitch, Lindsay Sheridan

               12. Worlds 3rd Pl Choreography

               Catherine Blau, Emily Curtis, Maura Lynn Hesler, Dylana McGinley, Elizabeth McLaughlin, Grace Mclaughlin,

               Madeleine Pinney, Erin Poppe, Clare Surwilo

               13.  Three Tunes, Sat Beginners

               Brigid Butler, Lily Butler, Olivia Hutchinson, Reagan Lane, Hayden McGoldrick, Juliette Ronaghan

               14. Sat. Adv Beg. Soft Shoe

               Madeline Barabas, Gracie Demercado, Brianna Maye, Claire Spalding, Kelly Sullivan

               15. Siege of Ennis, Sat 10:15 Adv. Beginners

               Abby Dalton, Sydney DeVries, Kelly Gill, Molly Hanrahan, Charlotte Higgins, Janina Megan Kopelman, Kendall

               McGorty, Camille Nitch, Addison Porod, Sophie Ramaswami, Kelly Thyne

          16. Thursday 5:30pm

               Catherine Blau, Emily Curtis, Katie Donnelly, Suzanne Flynn, Jack Gatens, Lily Glenning, Annabel Greene,

               Maura Lynn Hesler, Emily Maisch, Julia Mastrangelo, Dylana McGinley, Julianna McGinley, Danielle Poole,

             Clare Surwilo, Alissa Verkem, Amelie Wilday

Announcements and Awards

17. Wake me Up, Tuesday 5:30pm

               Catherine Blau, Alanna Breen, Fiona Cullen, Lily Glenning, Maura Lynn Hesler, Dylana McGinley, Julianna

               McGinley, Meghan McGorty, Elizabeth McLaughlin, Amelie Wilday

               18. Monday Beginner

               Angelina Diomede, Quinn Garrity, Fiona Hroncich, Muriel Montague, Phoebe Ronaghan, Megan Ryan,

 Collins Tweed

               19. Wednesday 4pm Adv. Beginners

               Riley Brown, Maeve Dorfler, Kayleigh Freeley, Sarah Jacobsen, Delaney McHugh, Riley Steingasser

               20. Single Jig, Sat Adv. Beginners

               Abby Dalton, Sydney DeVries, Kelly Gill, Molly Hanrahan, Charlotte Higgins, Janina Megan Kopelman, Kendall

               McGorty, Camille Nitch, Addison Porod, Sophie Ramaswami, Kelly Thyne

               21. Emily Curtis Showcase

               Emily Curtis, Katie Donnelly, Suzanne Flynn, Jack Gatens, Grace Mabli, Emily Maisch, Julia Mastrangelo, Grace Mclaughlin, Danielle Poole

                              22. 4pm Wed. Beginners

               Brennah Freeley, Olivia Hutchinson, Clare Miller-Jones, Juliet Tuohy

               23.Tuesday 4pm Adv Beginners

               Abby Dalton, Maeve Dorfler, Sarah Jacobsen, Sienna Sahoury

               24. Suzanne Flynn Showcase

               Emily Curtis, Katie Donnelly, Suzanne Flynn, Jack Gatens, Grace Mabli, Emily Maisch, Julia Mastrangelo, Grace Mclaughlin, Danielle Poole

               25. 9:30am Sat Beginners

               Brigid Butler, Lily Butler, Reagan Lane, Hayden McGoldrick, Juliette Ronaghan

               26. Sat. Adv. Beg. Soft Shoe

               Madeline Barabas, Gracie Demercado, Brianna Maye, Claire Spalding, Kelly Sullivan

              27. Thurs. 4pm Adv. Beginners

               Kelsey Beck, Neave Cummings, Corinne Curtis, Vivien Giancamilli, Evelyn Herndon, Janina Megan Kopelman,

               Camille Nitch, Lindsay Sheridan

               28. Emily Maisch Showcase

               Emily Curtis, Katie Donnelly, Suzanne Flynn, Jack Gatens, Grace Mabli, Emily Maisch, Julia Mastrangelo, Grace Mclaughlin, Danielle Poole

               29.Traditional Hornpipe Wed. 5pm

               Addison Brown, Regan Garrity, Clare Hickey, Ally Jacobsen, Aoife Kane, Claire Marron, Danielle Molloy

               30. Monday 5:30pm & 7pm

               Alanna Breen, Savannah Cece, Hailey Coombs, Kristen Davis, Maeve Duffin, Jack Gatens, Annabel Greene,

               Ciaran Kane, Sophia Leonarz, Julianna McGinley, Caitlyn O'Hara, Catherine Sanders, Hailey Veenstra

               31. Worlds Showcase

               Catherine Blau, Emily Curtis, Jack Gatens, Maura Lynn Hesler, Julia Mastrangelo, Dylana McGinley, Elizabeth

               McLaughlin, Grace Mclaughlin, Madeleine Pinney, Erin Poppe, Clare Surwilo, Jane Waters, Amelie Wilday

               32. World Champion Erin Poppe

               33. Lord of the Dance

               Fiona Cullen, Emily Curtis, Katie Donnelly, Suzanne Flynn, Lily Glenning, Annabel Greene, Grace Mabli, Emily

               Maisch, Julia Mastrangelo, Meghan McGorty, Grace Mclaughlin, Danielle Poole, Alissa Verkem

       

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Half up /curled

Product   Price
Recital Bouquet   $20.00

Ridgewood Studio

Office: 551.206.2595

Mobile: 201.988.2795